logo
20 lat doświadczenia
INFORMACJA GOSPODARCZA
Czat z konsultantem
Strefa Bezpłatna
Załóż konto
logo
25 lat doświadczenia
INFORMACJA
GOSPODARCZA

INFORMACJA GOSPODARCZA

Infolinia +48 68 320 93 43

Szukasz producenta, dostawcy?

Napisz czego potrzebujesz
Strefa Bezpłatna
Załóż konto

Mundial - jeszcze sport czy już biznes?

Mundial, czyli Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Słowo, które elektryzuje cały świat. Nie tylko ten piłkarski. W gorącej fali piłkarskich emocji my, przekornie, postanowiliśmy na chłodno przyjrzeć się temu, co mniej widoczne i mniej oczywiste. Postanowiliśmy prześwietlić jak futbol stał się ogromną maszynką do zarabiania pieniędzy.

Zarobki piłkarzy

Piłkarze to oczywiście nie jedyne osoby, które na “harataniu w gałę” zarabiają miliony, jednak to pierwsza, najbardziej oczywista grupa mundialowych beneficjentów. 600 milionów dolarów. Tyle według szacunków zarobi zaledwie dziesiątka najlepszych piłkarzy i to tylko w bieżącym sezonie meczowym. Sam natomiast mundial to premie za każdy wygrany mecz, wyjście z grupy oraz przejście do każdego kolejnego etapu w Fazie Pucharowej. Polacy za samo wyjście z grupy otrzymali premię w wysokości aż 18 milionów złotych. Oczywiście kwota ta trafi nie tylko do piłkarzy, ale do całego sztabu naszej kadry narodowej. Członkowie reprezentacji biało - czerwonych mają otrzymać około połowy tej kwoty, jednak już wcześniej, za sam awans do rozgrywek Mistrzostw Świata otrzymali oni 9 milionów dolarów!


Jak to działa?

W czasie Mistrzostw Świata w piłce nożnej internet kipi od komentarzy na temat gry na boisku, jednak sieć zalewają także tysiące dyskusji o zarobkach piłkarzy. Wielu dyskutantów oburza się na fakt, że piłkarz w czasie jednego sezonu zarabia więcej niż lekarz w czasie całej swojej pracy zawodowej przez całe życie. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. W marketingu walutą o największej wartości jest zainteresowanie. Im jakieś zjawisko generuje większe zainteresowanie konsumentów, tym bardziej popularność tę można przekuć w zyski przedsiębiorstw. To dlatego piłkarze noszą koszulki z nazwami firm i robią sobie zdjęcia na tle ścianek pełnych logotypów. Każde takie zdjęcie topowego piłkarza zostanie obejrzane w mediach miliony razy, a wraz z nim reklama danej firmy. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów świata, a sam Mundial ogląda aż 5 miliardów ludzi na świecie! Mało które wydarzenie generuje takie zainteresowanie konsumentów pod każdą szerokością geograficzną!

Milionowe premie za mistrzostwa robią wrażenie, ale to właśnie na kontraktach reklamowych piłkarze zarabiają najwięcej. Dość wspomnieć, że według wyliczeń mediów, Robert Lewandowski w swoich zarobkach zbliża się już do… miliarda złotych! 

Od lat zawsze pierwsze miejsce wśród najlepiej zarabiających piłkarzy świata zajmował Ronaldo lub Messi, jednak w tym roku nastąpiła zmiana warty i najlepiej zarabiającym piłkarzem stał się w tym roku Francuz Mbappe. Piłkarze ci zarabiają w jednym sezonie ponad 100 milionów dolarów. 


Czy to jest jeszcze sport?

Czy gra, która przekłada się na takie fortuny, pozostaje nadal po prostu piękną dyscypliną sportową, którą uprawia się z pasji, z miłości i dla czystej radości rywalizacji? Wojtek Szczęsny po niedawnym meczu na Mundialu wypowiedział gorzkie słowa “zbyt długo gram w piłkę aby zachwycać się pięknem futbolu”. Z pewnością ogromne pieniądze mogą piłkarzom przysłaniać to, co w sporcie najpiękniejsze. Jest jednak ktoś, dla kogo futbol na zawsze pozostanie prawdziwym sportem z prawdziwymi emocjami. To my. Kibice. 

Oni szukają twojego towaru/usługi