logo
20 lat doświadczenia
INFORMACJA GOSPODARCZA
Czat z konsultantem
Strefa Bezpłatna
Załóż konto
logo
25 lat doświadczenia
INFORMACJA
GOSPODARCZA

INFORMACJA GOSPODARCZA

Infolinia +48 68 320 93 43

Szukasz producenta, dostawcy?

Napisz czego potrzebujesz
Strefa Bezpłatna
Załóż konto

Kiedy inflacja w Polsce się zatrzyma?

Informacje z końca października 2022 roku to szokujące doniesienia o inflacji w Polsce na poziomie 17.9% Czy to koniec rosnących cen czy dopiero początek inflacyjnej lawiny?

Eksperci niestety nie mają dla nas dobrych wieści i większość raportów prognozuje nadal utrzymującą się wysoką inflację. Sytuacja na świecie jest nieprzewidywalna, trudna i sprzyjająca dalszym wzrostom cen. 


Quo Vadis, Rosjo?

Wszyscy analitycy ekonomiczni zgodnie przyznają, iż jedną z podstawowych przyczyn wysokiej inflacji jest wojna za naszą wschodnią granicą, a co za tym idzie - kryzys energetyczny. Założyć zatem można, iż zakończenie wojny na Ukrainie przyniosłoby pewną stabilizację na rynkach światowych i naszym polskim rodzimym rynku. Niestety, nic nie zapowiada końca wojny u naszych wschodnich sąsiadów. Przywódca Rosji raczej nie może sobie pozwolić na zakończenie wojny w takim momencie. Byłoby to przyznaniem się do tego, iż Rosja, kraj pracujący latami na wizerunek jednej z największych potęg militarnych świata, nie jest w stanie pokonać militarnie Ukrainy - kraju wielokrotnie mniejszego od Rosji i pod względem terytorium, i pod względem gospodarczym, finansowym i - przede wszystkim - militarnym. Co zamierza więc Putin? Na pewno nadchodzące miesiące będą czasem kolejnych brutalnych prób podbicia jak największych obszarów Ukrainy i dalszego szantażu jądrowego. Czy Putin użyje taktycznej broni nuklearnej? Tego obawiają się nawet amerykańskie służby, które ryzyko użycia taktycznych ładunków nuklearnych oceniają jako “wysoce prawdopodobne”. Atak taki byłby kolejnym, największym chyba ciosem w rynki międzynarodowe i ogólną sytuację gospodarczą świata od początku wojny na Ukrainie.


koniec niskiego VAT-u na energię?

Jak gdyby tego było mało, rząd coraz częściej sugeruje, iż obniżony podatek VAT na energię nie jest możliwy do utrzymania w dłuższej perspektywie czasu. Rządzący argumentują te plany faktem wprowadzenia wielu alternatywnych rozwiązań osłonowych, jak wsparcie na zakup węgla czy kolejne tarcze inflacyjne. Przywrócenie poprzednich stawek VAT za dostawy energii skutkowałoby niemal natychmiastowym wzrostem cen w niemal wszystkich sektorach gospodarki. Oznacza to, że kolejnego wzrostu poziomu inflacji możemy być niemal pewni.


byle do wiosny?

W tym zalewie kiepskich informacji są jednak i małe przebłyski optymizmu. Jesteśmy u progu zimy. Będzie to pierwsza zima od początku wojny na Ukrainie i zarazem pierwszy sezon grzewczy od początku embarga na rosyjski węgiel. Gdy z niezakłóconymi dostawami ciepła i energii dotrwamy jako konsumenci i przedsiębiorcy do wiosny, będzie to pewnego rodzaju pozytywny impuls dla gospodarki, iż mimo wojny “za miedzą” radzimy sobie z zapewnieniem dostaw ciepła i energii. Każdy kolejny miesiąc wojny to także kolejny krok w celu utworzenia nowych łańcuchów dostaw, zerwanych wojną. Można zatem założyć, iż polskie firmy i konsumenci nauczą się żyć w nowej rzeczywistości, gdy u naszego bliskiego sąsiada trwa konflikt zbrojny. Czas gra tu zatem na naszą korzyść. 


nowe źródła energii

Wybuch wojny na Ukrainie był pewnego rodzaju szokiem, głównie na rynku energii. Gospodarka nie uznaje jednak próżni i w obliczu embarga na rosyjski węgiel rządzący, przedsiębiorcy i osoby prywatne podejmują wysiłki w celu pozyskania alternatywnych źródeł energii. Wspomnieć tu można po pierwsze działania na rzecz uruchomienia Baltic Pipe oraz bardzo dynamiczne działania na rzecz uruchomienia elektrowni atomowych. Przedsiębiorcy aktywnie poszukują nowych źródeł energii, a odbiorcy indywidualni inwestują w odnawialne źródła energii. Z pewnością wojna na Ukrainie przyspieszyła procesy, które w innej sytuacji trwałyby dekady. 

Na zakończenie podsumować zatem można, iż nie są spodziewane żadne silne impulsy, aby inflacja jeszcze bardziej dynamicznie rosła w najbliższych miesiącach i latach. Najbardziej dramatycznym pod tym względem był chyba mijający rok 2022. Teraz będzie już tylko lepiej. 

Oni szukają twojego towaru/usługi